...nezávislý trh pôžičiek, úverov a hypoték

Práve sa nachádzate: Ako sa vyhnúť podvodníkom s pôžičkami

Ako sa vyhnúť podvodníkom s pôžičkami

Keďže dnes už je možné si požičať finančné prostriedky z rôznych zdrojov, veľakrát hrozí s tak širokou a rôznorodou ponukou aj riziko, že človek namiesto peňazí neuvidí nič a navyše ešte aj príde o svoje vlastné financie. Veľakrát sa môže stať aj to, že namiesto prisľúbeného výhodného úveru získa nevýhodnú pôžičku, prípadne neuvidí žiadne peniaze a ešte pošle svoje osobné údaje aj nevedno kam. A práve preto je treba držať sa zopár osvedčených rád.

Tie sa týkajú nielen požičiavania si cez internetovú inzerciu, ale vlastne požičiavania si vo všeobecnosti a slúžia k tomu, aby sa záujemca o úver vyhol podvodníkom s pôžičkami. Na prvý pohľad môže ísť o samozrejmé veci, ale možno by ste sa čudovali, že ľudia často krát opakujú tie isté chyby a keby vedeli aspoň o niektorých z nich, ušetrili by si nielen veľa času, ale najmä nervov a peňazí. Zvlášť dnes, kedy je rôznorodosť zdrojov peňazí taká veľká.

Dobre si vyberajte poskytovateľa

Široká ponuka umožňuje aj viacerým menej známym nebankovkám alebo súkromných osobám inzerovať úvery a pôžičky, ktoré môžu byť na prvý pohľad výhodné, ale nemusia sa v konečnom dôsledku vôbec vyplatiť. Najistejšie je požičiavať si od známejších nebankových spoločností, ktoré pôsobia na celom Slovensku, alebo aspoň na väčšine územia a sú známe aj z viacerých zdrojov. Pri menších nebankových spoločnostiach hrozí riziko neserióznosti.

Problém môže byť aj pri súkromných osobách. Je to sprostredkovateľ úverov? Overte si ho napríklad cez internet, či naozaj poskytuje pôžičky od nebankovky, ktorú by mal zastupovať podľa vlastných slov. Ide o samotného poskytovateľa úverov? Aj tu by malo platiť osvedčené pravidlo, že dvakrát meraj a raz strihaj. Preklepnite si daného súkromného poskytovateľa cez internet podľa telefónneho čísla alebo podľa mena. Nebojte sa spýtať na predošlých klientov.

Poplatky vopred? Zabudnite!

Seriózny poskytovateľ alebo sprostredkovateľ úverov nepýta poplatky vopred či už vo forme napríklad prvých splátok, provízií alebo za vybavenie. Keď, tak ide o akreditovaného regionálneho zástupcu nejakej väčšej nebankovky, ktorá je tým známa, ale zároveň je známa aj tým, že úvery naozaj poskytuje a neboli na ňu v tomto prípade sťažnosti. Určite neplaťte žiadne väčšie sumy anonymne na účty len na základe textového inzerátu neznámej firmy.

Problémy sú aj s poskytovateľmi súkromných úverov alebo pri sprostredkovateľoch, ktorí pracujú pre neznáme nebankovky. V tomto prípade musí byť poplatok vopred vždy podozrivý a čím viac vtedy, ak ide o poplatky v niekoľkých desiatkách až stovkách Eur. Nenechajte sa nahovoriť ani pri telefonickom rozhovore a ani pri osobnom stretnutí. Treba si dobre preveriť daného poskytovateľa či sprostredkovateľa, no lepšie je zvoliť takého, čo nechce poplatky.

Zvláštne ponuky cez internet

Najmä v dnešnej dobe, kedy je internetová inzercia veľmi populárna, sa vyskytujú aj rôzne ponuky, ktoré sú už na prvý pohľad zvláštne. Vyznačujú sa napríklad nesprávnym slovosledom, divnými tvarmi bežných slov, niekedy aj zlým skloňovaním alebo gramatickými a štylistickými chybami. Takto napísané inzeráty sú s najväčšou pravdepodobnosťou len preložené z nejakého zahraničného jazyka a ide o podvodné spamové ponuky v inzerciách.

Väčšinou tieto ponuky podávajú osoby zo zahraničia, ktoré takto bežne zahlcujú inzertné stránky s ponukou pôžičiek a úverov po celom svete a ich cieľom je získať buď mailové adresy záujemcov, osobné údaje, prípadne niekedy aj zinkasovať poplatky vopred za vybavenie úveru, ku ktorému ani nikdy nepríde. Veľakrát presvedčia záujemcu o úver zavolať na zahraničné telefónne číslo, ktoré ale môže mať zvýšenú tarifu a tak prídete o peniaze.

Pozor na neslovenské telefónne čísla

Veľa podvodníkov s pôžičkami používa telefónne čísla, ktoré viditeľne nepatria slovenským mobilným operátorom alebo pevným linkám. Je to tiež znak toho, že buď zadávateľ inzerátu chcel zostať v utajení a tak napísal ľubovoľnú a náhodnú kombináciu čísel namiesto riadneho a pravého telefónneho čísla, alebo ide o poskytovateľa zo zahraničia. Jedno aj druhé je nebezpečné a má to svoje úskalia, ktoré by mali každého záujemcu o úver hneď odradiť.

V prípade, ak napríklad zadávateľ inzerátu skrýva svoje pravé číslo, zrejme nechce odhaliť svoju identitu a tak nie je možné si seriózne ho overiť napríklad cez internet a práve preto by ste mali byť pri týchto ponukách na pozore. V prípade, ak ide o zahraničné číslo, môže ísť aj o pravý inzerát a ponuku na úver, avšak v prípade nejakých problémov alebo komplikácii je veľmi ťažké komunikovať s niekým v zahraničí a prípadne sa domáhať svojich práv či peňazí.

Audiotextové hovory drahšie než úver

Veľmi často rôzni podvodníci používajú aj trik so zadaním audiotextového čísla alebo čísla s predvoľbou napríklad 0900, 097 alebo 098, pričom ide o čísla, na ktoré sa volá so zvýšenou tarifou od každého telefonického operátora. Pri volaní na tieto čísla dochádza k zúčtovaniu vyššej minútovej tarifikácie za telefonovanie, čiže človek zaplatí oveľa viac ako pri bežnom telefonickom hovore na klasické číslo mobilného operátora alebo pri volaní na pevnú linku.

Niektoré veľké nebankové spoločnosti, ktoré poskytujú úvery, používajú tiež špeciálne čísla, avšak nejde o čísla s tak vysokou tarifou, ako sú klasické audiotextové čísla. Pri týchto hrozí okrem rizika vysokého telefonického účtu na konci mesiaca aj to, že nakoniec nevybavíte žiadny úver, keďže Vám pôžičku buď reálne alebo fiktívne zamietnú, prípadne hrozí, že Vám ponúknu nevýhodné podmienky úveru. Seriózny poskytovateľ skrátka audiotext nepoužíva.

Preveriť, overiť, informovať sa

Toto je zrejme najdôležitejšie pravidlo, ktorého by sa mal držať každý, kto si chce požičať. Čas, ktorý strávite preverovaním, overovaním a informovaním, je určite veľmi dobre investovaným časom a práve preto sa treba pri vybavovaní úveru pýtať na čo najviac informácií. O samotnom poskytovateľovi či sprostredkovateľovi úveru počnúc až po všetky konkrétne podmienky daného úveru končiac. Vyhnete sa tak najlepšie podvodu a prekvapeniu.

Netreba sa báť napríklad vypýtať si kontakt na predošlých klientov a u nich si overiť spokojnosť s úvermi, rovnako je treba zisťovať si veci na internet. Cez vyhľadávač Google sa dá zistiť naozaj veľa vecí, vrátane skúseností ostatných ľudí s danou ponukou úveru. No a samozrejme treba byť ostražitý aj pri samotných individuálnych podmienkach úveru. Preštudujte si výšku splátky, prípadné možné sankcie pri omeškaní, prípadné podmienky ručenia, taktiež sa informujte o možnosti poistenia úveru a spočítajte si výhodnosť pôžičky.

Na záver...

Je niekoľko znakov, podľa ktorých je možné rozoznať serióznych poskytovateľov už na prvý pohľad. Vyššie zmienené patria k nim a kto sa bude riadiť aspoň týmito radami, môže znížiť riziko, že príde o peniaze a svoj čas na minimum. Už prvý pohľad na úverovú ponuku v inzercii by mal človeku napovedať niečo o serióznosti. Čím viac informácii o sebe alebo o možnostiach úveru zverejní poskytovateľ alebo sprostredkovateľ pôžičiek, tým je to lepšie. Čím konkrétnejšie sú formulované podmienky, prípadne horná a dolná výška úveru, tým viac to vypovedá o serióznosti danej úverovej ponuky. A tým lepšie sú Vaše vyhliadky získať naozaj dobrý úver!